У цьому випуску:
У Бердянську ймовірно підірвали залізничний міст і влучили по порту
Окупаційна прокуратура перевіряє бердянський бізнес
Росія готує нові війська біля Маріуполя та Бердянська
Держава компенсуватиме ВПО оренду житла
В росії вдвічі збільшили виплати для вчителів, які працюватимуть на ТОТ
Мешканку Бердянського району заочно засудили за колабораціонізм, ще одному жителю висунули обвинувачення
В Бердянську зростає вартість житла
Подкаст 34 – вибухи в Бердянську, життя переселенців та соціальні ініціативи: як живе місто під тиском війни
У Бердянську ймовірно підірвали залізничний міст і влучили по порту
Окупаційна влада вибух заперечує
Ввечері 27 жовтня в Бердянську пролунав гучний вибух. Особливо його чули жителі мікрорайону Колонія. За попередньою інформацією, підірвали залізничний міст між будівлею Водоканалу та автомийкою по Східному проспекту. Про це «Бердянськ 24» дізнався з публікації міської військової адміністрації.
Тим часом в бердянських ТГ-каналах містяни активно повідомляли про гучний вибух. За словами коментаторів, його добре чули в районах Колонія, 8 березня та поблизу ТРЦ «Амстор». Також люди повідомляли про сильний смог у повітрі.
Окупаційна влада назвала заяву нашої БМВА брехнею та запевнила, що міст цілий. Вибухи, які чули бердянці, це начебто навчання російських силовиків.
По официальной информации от компетентных органов, все это очередная ложь и фантазии украинских пропагандистов. Мосты все целы, в чем легко могут убедиться сами бердянцы. – заявили окупанти
Вранці 31 жовтня в Бердянську лунали численні вибухи. Окупаційна влада закликала мешканців залишатися вдома через загрозу нових обстрилів.
В Бердянську неспокійно: місто здригалося від численних вибухів. За інформацією «Бердянськ 24», зранку 31 жовтня ЗСУ атакували порт та адміністративні будівлі дронами-камікадзе, завдавши удару по ключовим об’єктам окупаційної інфраструктури. Окупаційні тг-канали опублікували фото порту після вдалої атаки ЗСУ.
Псевдогубернатор ТОТ Запорізької області Євген Балицький повідомив про 10 атак БПЛА на Бердянськ. За його словами, сім дронів були спрямовані по порту та ще три по самому місту. Окупанти запевняють, що начебто троє осіб зазнали поранень.
Ситуація залишається напруженою. Окупаційна адміністрація повідомила про підвищену загрозу обстрілів, закликаючи мешканців утриматися від пересувань містом і залишатися вдома, подалі від вікон. Сьогодні не працюватимуть дитячі садочки та установи соціальної сфери. Окупаційна влада просить бердянців зберігати спокій і слідкувати за офіційними повідомленнями для актуальної інформації.
Окупанти намагались застосовувати ППО проти дронів. Уламки впали в районі перехрестя вулиць Італійська та Захисників України внаслідок чого є постраждалі будівлі, вибиті шибки та пошкоджена покрівля.
Згодом окупанти показали уламки дрона.
Про наслідки влучання в Бердянський порт окупанти заявили наступне:
Руйнування незначні та не позначаться на нормальній роботі. Благо в момент атаки усі робітники перебували у відносній безпеці, постраждалих серед людей немає. Це найголовніше, а інфраструктуру відновимо за короткий термін, – заявив під час відвідування порту Балицький
Також окупанти запевняють, що від атаки безпілотниками загинула бердянка. Троє інших постраждалих, за словами гауляйтера, перебувають у лікарні.
Так званий губернатор ТОТ Запорізької області Євген Балицький повідомив про руйнування п`яти багатоповерхівок, магазин і окупаційне управління соцзахисту. При розборі завалів начебто знайшли тіло жінки похилого віку, яка загинула від осколкового поранення в голову.
Окупаційна прокуратура перевіряє бердянський бізнес
Підприємців змушують зателефонувати до структури
З власних джерел «Бердянськ 24» отримав інформацію, що представники окупаційної поліції провели рейд центральною частиною міста. Всі підприємці, зокрема власники закладів на Азовському проспекті, під підпис отримали повідомлення про необхідність зателефонувати до прокуратури. В розписці вказано мобільний номер помічниці бердянського так званого прокурора Рими Комалової.
Чим обумовлена така необхідність псевдо поліціянти не пояснили. Так само незрозуміло чи будуть штрафні санкції без дзвінка.
Чи має права прокуратура втручатися в бізнес сферу за російським законодавством ми спитали у російського політичного емігранта, який живе в Ізраїлі, Леоніда Власюка.
Законним чином не можна (прокуратурі втручатися в справи бізнесу – ред.). Це окупаційна самодіяльність. Швидше за все, гроші трясти будуть, – зазначив чоловік.
Кілька підприємців уже отримали попередження та штрафи за порушення у працевлаштуванні неповнолітніх
У трьох підприємців підлітки працювали без трудового договору та дотримання норм скороченого робочого дня. Окупаційні поліціянти визначили це як адміністративне правопорушення та призначили штрафи. Про це «Бердянськ 24» дізнався з окупаційних тг-каналів.
Пізніше прокуратура вирішила влаштувати більш масштабну перевірку. Всім підприємцям у Бердянську окупаційна поліція роздала розписки, за якими вони мають зателефонувати до помічника прокурора.
Через свої джерела «Бердянськ 24» з`ясував, що мета рейду перевірити чи оформлені працівники за російським законодавством.
Росія готує нові війська біля Маріуполя та Бердянська
Водночас на окупованому півдні рф проводить мобілізацію
Радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко в ефірі телеканалу «Еспресо» розповів, що на Азовському узбережжі окупанти готують нові підрозділи.
«Судячи з того, що відбувається навколо Маріуполя, в Маріупольському районі, що відбувається безпосередньо в Маріупольсько-Бердянській агломерації, – там готують основні штурмові підрозділи, які потім беруть участь по всіх ділянках фронту, передусім у Донецькій області. Зокрема, за останній тиждень ми фіксуємо, що по всіх таборах від Маріуполя до Бердянська фактично зросла кількість російських новоконтрактників, яких завезли на підготовку. Щонайменше тисяч на п`ять», – сказав посадовець.
Петро Андрющенко повідомив, що військові рф перебувають на узбережжі Азовського моря. Також він розповів, що вони не наносять на техніку тактичних маркувань. За його словами, збільшилась кількість техніки, яку окупанти відтягують із Запорізького напрямку на ремонт.
Разом з тим Андрющенко повідомив, що окупаційна влада проводить мобілізацію зокрема в Маріуполі, Токмаку та Бердянську. Частину призовників схиляють до підписання контракту, зазначив.
Держава компенсуватиме ВПО оренду житла
Хто і як може скористатися послугою?
Мінсоцполітики розробило новий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб. Уряд ухвалив постанову, яка запроваджує субсидію на оренду житла. Послугу призначатиме пенсійний фонд, вона стане доступною в січні 2025 року.
Хто може отримати субсидію? (Усі умови є обов’язковими)
Родини ВПО, які витрачають на оренду житла понад 30% своїх сукупних доходів.
Тобто, при умовній вартості квартири у 10 тисяч гривень на місяць, прибуток сім’ї не має перевищувати 33 тисячі. Іншими словами, щоб отримати допомогу від держави, оренда житла має складати близько третини сімейного бюджету.
Розмір субсидії на оренду розраховуватиметься індивідуально для кожної сім’ї. На це впливатимуть рівень доходів родини, кількість членів сімʼї та вартість оренди житла.
ВПО, які мають договір оренди.
Типовий варіант можна буде отримати та підписати у відділеннях Пенсійного фонду або онлайн на сайті установи. Держава компенсуватиме власникам житла податки, які вони мають сплатити з доходу від оренди.
ВПО, які перемістилися до прифронтових областей.
Субсидія буде доступна у дев’яти пілотних регіонах. Саме до цих областей, за інформацією міністерства, переїхала найбільша частина ВПО. Це Чернігівська, Сумська, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Дніпропетровська, Херсонська, Луганська та Донецька області (крім ТОТ і територій, на яких ведуться бойові дії).
«Для нас дуже важливо підтримати українців, які не виїхали за кордон, прагнуть жити та працювати в Україні, але через війну, втратили житло і змушені витрачати значну частину своїх доходів на його оренду. На жаль, неможливо швидко відбудувати, тим більше в умовах війни, таку кількість житла, яку наразі потребують наші ВПО. Проте можливо допомогти ВПО оплачувати частину орендної вартості житла, допоки родини ВПО знову не стануть на ноги, не відновлять власні джерела доходів, і не матимуть змоги отримати власне житло», – зазначила міністр соціальної політики Оксана Жолнович.
В росії вдвічі збільшили виплати для вчителів, які працюватимуть на ТОТ
За переїзд обіцяють два мільйони рублів «підйомних»
Російські освітяни, які зголосяться викладати на окупованих українських територіях, отримають вдвічі більше грошей, ніж за переїзд до віддалених регіонів рф. Залучення кадрів відбувається за програмою «Земський учитель». Про це «Бердянськ 24» дізнався з російських медіа.
Педагоги, які працюватимуть на українських ТОТ, отримають до 2 млн рублів (майже 15 тисяч доларів – ред.). У решті регіонів, крім Далекосхідного федерального округу, ця виплата вдвічі менша.
Усього на реалізацію програми «Земський вчитель» у 2025 році з російського бюджету виділять майже шість мільйонів доларів, на 2026 рік заплановано вдвічі більше.
Паралельно росіяни впроваджують систему «Земський лікар», за якою до окупації приїздять працювати медики з рф. Подекуди їх забезпечують житлом, відібраним у місцевих жителів, які евакуювалися з ТОТ.
Мешканку Бердянського району заочно засудили за колабораціонізм, ще одному жителю висунули обвинувачення
Запорізька обласна прокуратура повідомила про заочне засудження мешканки Чернігівської громади Бердянського району за колабораційну діяльність.
Як стало відомо «Бердянськ 24» з інформації від правоохоронців, студентка одного із запорізьких ВНЗ добровільно пішла на співпрацю з російськими окупантами та очолила пропагандистську організацію. Вона займалася організацією та проведенням заходів на підтримку окупаційної влади.
У травні 2022 року засуджена була призначена головною редакторкою місцевої газети, де популяризувала окупаційні органи влади через публікації. У жовтні 2022 року вона погодилася на ще одну пропозицію окупантів і зайняла посаду начальника «відділу взаємодії з населенням та громадськістю» у так званій «Військово-цивільній адміністрації смт. Чернігівка».
Українська Феміда визнала її діяльність незаконною, призначивши заочний вирок — 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна та забороною обіймати посади у державних органах або ОМС (органи місцевого самоврядування) протягом 15 років.
Чоловіка обвинувачують у службі в окупаційній поліції та участі у «референдумі»
Управління Служби безпеки України в Запорізькій області підозрює мешканця Бердянського району Блізнюкова Антона Сергійовича у колабораційній діяльності (ч. 7 ст. 111-1 Кримінального кодексу України).
Мешканець села Преслав Приморської громади Бердянського району після окупації населеного пункту пішов на співпрацю з ворогом. Як стало відомо «Бердянськ 24» з матеріалів слідства, підозрюваний 20 липня 2022 року отримав посаду «дільничного уповноваженого поліції відділу дільничних уповноважених поліції та у справах неповнолітніх відділу поліції №1 (дислокація м. Приморськ) УВС по м. Бердянську та Бердянському району».
Під час проведення незаконного «референдуму» Блізнюков, виконуючи розпорядження окупаційної влади та використовуючи надані йому повноваження в незаконному правоохоронному органі, без законних підстав та всупереч чинному законодавству України, забезпечував «охорону громадського порядку» під час проведення цього «референдуму» в с. Преслав, зокрема на «виборчій дільниці №83» за адресою вул. Вербанського, 63-А.
24 жовтня Жовтневий районний суд Запоріжжя ухвалив рішення про здійснення спеціального досудового розслідування у цій кримінальній справі.
В Бердянську зростає вартість житла
Ціни на нерухомість в окупованому Бердянську стрімко зростають. Навіть скромне житло зараз прирівнюється до недосяжної розкоші
Ринок нерухомості в окупованому Бердянську зазнав несподіваних змін. Попри економічну нестабільність і соціальну напруженість, ціни на житло в місті суттєво підскочили. Тож навіть скромні квартири тепер розкіш. Ситуація вражає своїм парадоксом: чим довше триває окупація, тим більше зростає вартість квадратного метра.
Середня ціна на п’ятикімнатну квартиру, яку ще кілька років тому можна було купити значно дешевше, зараз сягає 6-8 мільйонів рублів (від ≈ 61 440 доларів США до ≈ 81 920 доларів США). Такі квартири підходять для великої сім’ї, мають декілька балконів та розташовані в районах із зручною інфраструктурою. Однак придбати їх за таку високу ціну стає непосильним для багатьох.
Трикімнатні квартири також вражають своїми цінами: в районі Довганюка вартість сягає понад 5 мільйонів рублів (≈ 51 450 доларів США), навіть якщо квартира потребує ремонту. Вартість житла із покращеним плануванням або у більш комфортному районі, як-от Азмол, зростає до 5,5 мільйонів рублів (≈ 51 450 доларів США). Такі квартири зручні для проживання, але недосяжні для багатьох бердянців.
Житло з меншою площею також залишається недоступним для бердянців. Навіть невеликі двокімнатні квартири у віддалених районах, які ще зовсім нещодавно були бюджетними варіантами, зараз виставлені на продаж за ціною від 3 до 5 мільйонів рублів (від ≈ 30 870 доларів США ≈ до 51 450 доларів США). Варіанти в центрі з частковим ремонтом піднімаються до 5-6 мільйона рублів, що виглядає надмірно дорого навіть за мірками довоєнного часу.
Таке зростання цін на нерухомість у Бердянську — ще одне підтвердження того, як окупація змінює життя місцевим жителям. Економічний тиск та обмежений доступ до ресурсів перетворюють навіть базові потреби, такі як власне житло, на нездійсненну мрію.
Подкаст 34 – вибухи в Бердянську, життя переселенців та соціальні ініціативи: як живе місто під тиском війни
У новому епізоді подкасту «ГолосBRD» говоримо про серію вибухів у Бердянську та їхній вплив на місцевих жителів і переселенців. Окрім безпосередньо подій, обговорюємо зростання цін на оренду житла, виклики, з якими стикаються переселенці, та нові державні ініціативи з компенсації оренди.
В цьому випуску:
вибухи в Бердянську, атака на порт та емоційні реакції мешканців міста;
державна програма компенсації оренди житла для переселенців, її обмеження та виклики реалізації;
зростання цін на оренду житла у прифронтових областях і нові вимоги орендодавців до переселенців;
програма «Земський вчитель» та спроби Росії залучити вчителів на окуповані території фінансовими стимулами;
альтернативи оренді для переселенців: програми іпотеки, їх доступність та труднощі отримання.
Подкаст «Голос Бердянська: Подолання інформаційних блокад» можна слухати на Apple Podcasts, Spotify podcast, Youtube podcast
Для того щоб ви могли читати новини без VPN у нас є телеграм канал, куди ми вантажимо повні новини, вайбер канал, і ця розсилка, приєднуйтесь до нас. Гарного вечора)