У цьому випуску:
Втратити дім — не означає знайти новий. Матеріал по опитуванню
Вивезти університет, коли тікаєш сама
Прокурори довели винуватість трьох правоохоронців у державній зраді
Новий «відділ ефективності» БМВА дублює функції трьох управлінь і не звітує про реальні результати
Бердянець запустив у окупації провайдера для військ РФ і отримав підозру від СБУ
Санкції за бізнес в окупації залишаються чинними, попри апеляцію підприємиці до ВС
Втратити дім — не означає знайти новий. Матеріал по опитуванню
Редакція «Бердянськ 24» запитала в містян, що для них виявилось найважчим у побуті після виїзду? І отримали не просто відповіді, а хроніку втрат
Перше, що зникає – це відчуття дому. Люди можуть місяцями жити в новому місці, але не відчувати його своїм. Навіть купити щось, скажімо, чашку чи тарілку здається зрадою. Бо все це вже було вдома, у рідній квартирі, яка тепер недосяжна.
«Змусити себе купити те, що вже є вдома» – пише одна з читачок.
Нове житло не стає своїм, навіть коли там чисто, зручно і тепло, бо воно чуже. В такому житлі немає головного – пам`яті.
«Звикнути до чужої оселі і називати це домом» – ділиться відповіддю ще один коментатор.
Ще однин переселенець пише болісний коментар, який підкреслює її відчуття дому, а точніше його відсутність.
«Змиритись із думкою, що ти бомж»
Хтось рятується через предмети. Купує магнітики, брелоки, значки з написом «Бердянськ». Це наче доказ: дім був. І ти маєш право сумувати.
«Купуєш те, що залишилось дома, та різні нагадування: значки, магнітики, де є Бердянськ»
Ще одна бердянка пише, що важко було звикати до відстаней. В Бердянську до роботи пішки йшла 15 хв, а у великому місті це займає годину, а то й більше.
«Важко було звикати до іншого медичного обслуговування, знову довелось шукати лікарів, відновлювати карту. Не вистачало кухонного приладдя, доводилось майже все купувати» – додає жінка.
Є й інший вимір побуту, той, у якому ти мусиш усе робити сам. Особливо коли чоловік на фронті, а на тобі діти, робота і нове життя, яке треба будувати з нуля.
«Все робити самій, поки чоловік на службі» – пише бердянка.
Навіть ті, хто переїхав у межах України, зіштовхнулись із цілим каскадом складностей: оформити документи, знайти лікаря, школу, нормальну роботу, гідне житло.
«Навіть переїзд у межах країни додає складнощів. Оформлення документів, сімейний лікар, дитині знайти гарну школу та роботу, яка дозволить знімати житло, налагодити зв’язки» – ділиться читачка.
Вивезти університет, коли тікаєш сама. Інтервʼю
Прокурори довели винуватість трьох правоохоронців у державній зраді
За публічного обвинувачення прокурорів Запорізької обласної прокуратури засуджено трьох мешканців Запорізької області – двох колишніх поліцейських та інспектора рибоохоронного патруля, які перейшли на бік ворога після окупації Веселого та Бердянська.
Вироками суду їх визнано винними у вчиненні державної зради та колабораційній діяльності (ч. 1, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України).
Прокурори в суді довели, що у квітні 2022 року двоє поліцейських погодились на співпрацю з представниками окупаційної адміністрації та пішли на службу до незаконно створених органів – так званих «Весёловского отделения главного управления МВД по Запорожской области» та «народной милиции города Бердянск».
Вони були залучені представниками окупаційної влади до проведення обшуків, вилучення зброї у місцевого населення та агітаційних заходів із метою схилення громадян до співпраці з окупаційним режимом.
Ще один правоохоронець – інспектор рибоохоронного патруля – у березні 2022 року влаштувався до так званого органу «Охрана окружающей природной среды и водных биоресурсов в городе Бердянске». Працюючи на ворога, він брав участь у патрулюванні акваторії та узбережжя Азовського моря, забороняв українським рибалкам ловити рибу та контролював передачу вилову представникам окупаційної влади.
Двом колишнім поліцейським призначено покарання у вигляді 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна, їх позбавлено спеціальних звань «капітана» та «старшого лейтенанта поліції», а також права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування строком на 15 та 3 роки відповідно.
Інспектора рибоохоронного патруля засуджено до 14 років позбавлення волі з конфіскацією майна та позбавленням права обіймати державні та правоохоронні посади строком на 13 років.
Новий «відділ ефективності» БМВА дублює функції трьох управлінь і не звітує про реальні результати
Створений торік «відділ ефективної роботи» фактично дублює завдання трьох чинних управлінь виконкому й працює у складі трьох осіб

«Бердянськ 24» отримав офіційні відповіді від БМВА, в якій зазначається, що відділ «ефективної» роботи «опікується економічним розвитком громади, пошуком інвестицій для реконструкції об’єктів та розробкою проєктів благоустрою». Однак ці завдання вже входять до компетенції УКБ та УЖКГ, які, згідно з наданими документами, займається тими ж самими питаннями.
У відповіді БМВА також йде мова про те, що «відділ ефективності» має на меті «налагодження комунікації між управліннями». Проте, як відомо, комунікація між управліннями й так є однією з функцій керівництва виконкому.
Хто такий «відділ ефективності»
Відділ ефективної роботи та розвитку комунальних установ, підприємств і виконавчих органів Бердянської міськради з’явився 1 травня 2024 року. Штат — начальник і двоє головних спеціалістів. Згідно з положенням, підрозділ:
аналізує економічний розвиток громади й формує стратегічні плани;
готує інвестиційні пропозиції для реконструкції, капремонту та благоустрою;
координує діяльність комунальних підприємств і десяти виконавчих органів.
Де перетинаються функції
Актуальне на 7 липня положення відділу ефективної роботи (відкриється PDF в новій вкладці)
Навіщо ще один підрозділ?
У відповідь на запит БМВА вказує, що відділ «забезпечує збалансований економічний розвиток громади та стратегічне використання трудових і фінансових ресурсів». Втім, окремих результатів за понад рік роботи назвати не може: звітує лише про підготовку аналітичних довідок і «налагодження комунікації» між управліннями, якими вже опікуються самі ж управління.
Чи виправдане дублювання?
у період тимчасової окупації більшість програм з будівництва та благоустрою «заморожені» до деокупації;
кадровий дефіцит: тільки в одному відділі УЖКГ призупинено до 11 трудових контрактів, тоді як новий відділ тримає три ставки;
фінансування життєво важливих напрямів відкладається, а ресурси розпорошуються на утримання “відділу ефективності”.
Утворивши «відділ ефективності», БМВА збільшила штат виконавчого комітету, не запропонувавши унікальних функцій або практичних результатів. Натомість ключові управління продовжують працювати в урізаному складі, а більшість проєктів залишаються лише на папері до часу деокупації.
Бердянець запустив у окупації провайдера для військ РФ і отримав підозру від СБУ
СБУ оголосила підозру 45-річному Олексію Шаренкову за створення «UNET Online» у Бердянську та технічну підтримку звʼязку окупаційних сил
СБУ повідомила про підозру бердянському підприємцю Олексію Шаренкову, який перереєстрував Інтернет-провайдера «Юнетко» за законами РФ і допомагав загарбникам будувати телеком-мережу на ТОТ. Як дізнався «Бердянськ 24» з судових ухвал і вироків, наразі вже арештована техніка компанії, а в цьому ж провадженні торік інший фігурант отримав 12 років ув’язнення.
9 липня слідчі Управління СБУ в Запорізькій області оголосили про підозру 45-річному мешканцю Бердянська Олексію Шаренкову за ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 КК України – «колабораційна діяльність, учинена за попередньою змовою групою осіб». Бізнесмен проводив господарську діяльність у взаємодії з окупаційною «адміністрацією» та незаконними органами влади. Він зареєстрований за адресою проспект Східний, 98 у Бердянську – саме там після захоплення міста було створено російське ООО «Юнетко» (ІНН 2312313242), яке обслуговує користувачів на ТОТ і приймає оплату через карти російських банків.
За матеріалами клопотань слідчих, Шаренков та його партнери розгорнули дві окремі мережі: українську UNETCO (u-net.co) для підконтрольної території та UNET ONLINE (unetonline.ru) – для окупованої частини області. Згідно з матеріалами справи, вони не лише підключали абонентів, а й налагоджували маршрутизацію GSM- і Інтернет-трафіку між позиціями російських військ, допомагали їм захоплювати майно проукраїнських провайдерів і прокладали нові кабельні лінії в Пологівському та Бердянському районах.
18 червня 2025 р. під час санкціонованого обшуку, який слідчі СБУ провели за місцем фактичного проживання підозрюваного на підконтрольній Україні території, було вилучено MacBook Pro, iPhone 15 Pro та системний блок із наліпкою “Zvisno BANG”.
24 червня слідча суддя Олександрівського райсуду Запоріжжя наклала арешт на цю техніку як на речові докази у кримінальному провадженні №22022080000001776. Окрім того, за тим же рішенням арештовано ноутбук Acer Aspire 3, смартфон Samsung A53 5G та понад півсотні аркушів із чорновою бухгалтерією, що підтверджує грошові перекази на окуповану територію.
Це провадження вже має перший вирок: у листопаді 2024 року Комунарський райсуд Запоріжжя заочно засудив іншого учасника схеми – директора будкомпанії, який будував дороги для «військово-цивільної адміністрації» та постачав загарбникам бетонні протитанкові «піраміди» – до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна. Частину матеріалів тієї справи виділили саме в провадження Шаренкова.
Слідчі викликають підозрюваного до 62-го кабінету слідчого відділу УСБУ в Запоріжжі 14–16 липня для вручення оригіналу підозри та проведення допиту. Якщо ж підозрюваний проігнорує повістку, слідство має право клопотати про його затримання.
Санкції за бізнес в окупації залишаються чинними, попри апеляцію підприємиці до ВС
Суд визнав законними санкції проти підприємиці за перереєстрацію бізнесу в Бердянську
19 червня Велика Палата Верховного Суду відкрила провадження у справі №990/37/24 – про це «Бердянськ 24» дізнався з ухвали суду. Колегія витребувала матеріали та надала сторонам 15 днів на подання відзивів. Через те, що активи позивачки вже заблоковані санкціями, сплату судового збору (1 816 грн) відстрочено до завершення розгляду.
Санкції були запроваджені указом Президента № 850/2023 ще 5 травня 2024 року й підтверджені Верховним Судом 5 травня 2025 року. Вони передбачають блокування активів, обмеження торговельних операцій та інші обмеження щодо власниці фермерського господарства «Людмила», яке перереєстрували за законами РФ після окупації Бердянська.
За матеріалами СБУ, підприємство почало сплачувати податки окупаційній адміністрації. Служба безпеки вказала, що такі дії створюють ризики для національної безпеки, а тому персональні обмеження є пропорційним кроком захисту.
Фермерка не погодилась із рішенням і подала апеляцію до Великої Палати, намагаючись оскаржити указ по суті. Наразі ухвала суду є лише процесуальним кроком: санкції продовжують діяти в повному обсязі, доки суд не ухвалить нового рішення.
На фронті загинув бердянець Валерій Рець, який мріяв повернутися в рідне місто з дітьми
Він мріяв звільнити рідне місто та показати його дітям
29 червня 2025 року поблизу населеного пункту Новоєгорівка, що на Луганщині, поліг 30-річний воїн з Бердянська – Валерій Рець, позивний «Романтик». Він був солдатом, командиром машини другого штурмового відділення першого штурмового взводу 3-ї роти 1-го батальйону військової частини А4638.
Валерій пішов на фронт добровольцем одразу після повномасштабного вторгнення. Служив у Десантно-штурмових військах, багато разів отримував поранення та контузії, але знову й знову повертався на найгарячіші ділянки фронту.
У нього залишилися дружина та двоє маленьких дітей.
«Він був мужнім, відважним, завжди на позитиві, ніколи нічого не боявся. Моя підтримка, як він казав, завжди його мотивувала, він йшов тільки вперед, ніколи назад. Він був справжнім чоловіком. За останні пів року він змінився, його змінила 3-тя штурмова, завжди була підтримка з його сторони, навіть коли було йому не легко. Він прагнув жити, йти тільки вперед» – з таким теплом говорить про Валерія його дружина Дарʼя.
Прощання з Героєм відбулося 5 липня в селі Мозолевське. Місцеві жителі провели його живим коридором. Люди не стримували сліз.
Редакція «Бердянськ 24» висловлює щирі співчуття родині загиблого захисника. Разом з усією Україною схиляємо голови в глибокій скорботі.
Для того щоб ви могли читати новини без VPN у нас є телеграм канал, куди ми вантажимо повні новини, вайбер канал, і ця розсилка, приєднуйтесь до нас. Гарного вечора)